Nu är det dags att anmäla sig till vårens seminarier!
I år kommer vi att besöka:
Stockholm 9 februari
Malmö 14 februari
Göteborg 1 mars
På seminariet fokuserar vi på hur du kan använda e-postmarknadsföring i ett business-to-business-sammanhang. Med praktiska exempel visar vi vägen till en kostnadseffektiv kommunikation som är både engagerande och värdeskapande.
Vår partner Tidningskompaniet visar hur du arbetar med content marketing i nyhetsbrev. Du får de bästa tipsen på hur du skapar klickvänligt innehåll som stärker ditt företags varumärke.
Vi på Apsis visar hur du kan använda undersökningar och enkäter i din e-postmarknadsföring. Vi talar om hur enkäter kan användas till att mäta kundnöjdhet och till interna undersökningar – och till att ha en dialog med dina mottagare.
På seminariet kommer också representanter för Apsis kunder att berätta om hur deras e-postmarknadsföring gett möjligheter till personlig kommunikation med kunder och intressenter. I Stockholm möter vi SEB.
Varmt välkommen till ett lärorikt och inspirerande seminarium.
Seminariet är kostnadsfritt och pågår mellan 08.00-10.00.

08.00-08.30 – Frukost
08.30-08.40 – Inledning av Apsis
08.40-09.10 – Tidningskompaniet: innehåll i nyhetsbrev
09.10-09.30 – Intervju med SEB
09.30-10.00 – Apsis: undersökningar och enkäter
Tidningskompaniet är Sveriges mest prisbelönta byrå för uppdragsjournalistik och arbetar med att utveckla och producera innehåll till företags egna mediekanaler. Uppdragen varierar mellan tryckta personal- och kundtidningar, webb-TV och digitala nyhetsbrev. Tidningskompaniet fungerar gärna som en extern redaktion och producerar innehåll integrerat för såväl tryckta som digitala medier.
SEB grundades 1856 och är idag en ledande nordisk finansiell koncern.
Som relationsbank erbjuder SEB i Sverige och de baltiska länderna rådgivning och ett brett utbud av andra finansiella tjänster. Vi är drygt 17 000 anställda.
SEB finns representerat i ett 20-tal länder runt om i världen och har kontor i världens alla viktiga finanscentra.