Apsis hemsida  
 

Artikelförfattare
:
Lars Nilsson

Lars Nilsson har arbetat på Apsis sedan 2002 och har en bakgrund inom bland annat cd- och dvd-branschen. Specialområden: E-postmarknadsföring och marknadsundersökningar på Internet.

 

Hälften av alla nyhetsbrev tappar
intäkter på grund av onödiga fel.


Vi på Apsis satte 20 stora nyhetsbrev under luppen. Nästan hälften av dem hade så allvarliga brister att de inte fungerar i minst ett e-postprogram. Undvik att förlora intäkter från ditt nyhetsbrev. Läs mer om de vanligaste missarna - så att du själv kan undvika dem.

Alla som någon gång har drivit ett nyhetsbrev vet att det ställer höga krav. Inte bara på innehållet i sig, utan även på brevets tekniska och grafiska utformning. Att ett mejl ser okej ut på din skärm, innebär nämligen inte att det ser bra ut hos den som ska läsa brevet. Olika e-postklienter väljer olika sätt att visa nyhetsbreven.

Det är alltså inte så konstigt att det ibland blir problem. Ändå är det anmärkningsvärt att så många stora nyhetsbrev inte har gjort denna läxa ordentligt. Eftersom mejlanvändare som bekant har ett högst begränsat tålamod, är risken stor att företagen går miste om viktiga affärer. Vi på Apsis beslutade oss därför för att undersöka hur stort problemet egentligen är bland de stora drakarna inom e-postmarknadsföring. Och resultatet lät inte vänta på sig.

De undersökta nyhetsbreven är: Absolut, BMW, Cafe, CDON, IKEA FAMILY, Comwell, DIF, Flyme, Folkoperan, HM, Indiska, PC för alla, Resfeber, SAAB, Stena Line, Team Sportia, Travelstart, Volvo, What och Åre. Av 20 testade nyhetsbrev innehöll nästan hälften så allvarliga brister att de inte fungerade som de skulle i minst ett e-postprogram.

Det framgick tydligt att nyhetsbreven var anpassade för att fungera för Microsoft Outlook, trots att många av nyhetsbrevens läsare använder sig av andra e-postprogram. De flesta nyhetsbrev hade till exempel problem med att visas i webbaserade e-postklienter som Gmail, Spray och Yahoo. När det gäller just de webbaserade e-postklienterna var Hotmail det stora undantaget, där alla nyhetsbrev utom Comwell och Volvo visades helt rätt.

Vad värre är: Få nyhetsbrev visas rätt i mailklienten Lotus Notes. Till saken hör nämligen att Lotus Notes är mycket vanligt bland myndigheter och större organisationer. Det är alltså inte ovanligt att viktiga beslutsfattare använder sig av denna klient. Att äldre versioner av Lotus Notes i sig inte alltid hanterar HTML på ett bra sätt är inget försvar i sammanhanget.

Bland de nyhetsbrev som klarade sig bäst duggade bokstavskombinationerna tätt. Helt prickfria var BMW, DIF, HM, IKEA FAMILY och What. Sedan kom i fallande ordning: FlyMe, SAAB, Volvo, Resfeber och Travelstart. Sämst på att anpassa sig var Comwell - som bara Outlook visade rätt! - och Folkoperan. Ett klart minus också för StenaLine, Absolut, CDON, Indiska och Åre, som alla innehöll fel.

Finns det då något sätt att komma till rätta med detta problem? Ja, genom att alltid testa av ditt nyhetsbrev i olika e-postprogram kan du se till att undvika de vanligaste fallgroparna.

På Apsis har vi utvecklat en tjänst som heter Apsis SmartView, för just detta ändamål. Med Apsis SmartView ser du till att alltid ha koll på hur ditt nyhetsbrev tas emot i de olika e-postprogrammen för PC och Mac.

Vill du veta mer om Apsis SmartView eller våra andra tjänster? Kontakta oss på 040 661 63 00 eller via info@apsis.se.

E-post fortsätter
att vara en stark marknadsföringskanal.
Marknadsföring via e-post fortsätter vara ett lönsamt verktyg för att skaffa sig fler kunder och öka försäljningen. Det visar en färsk rapport. Bra teknik och genomarbetade nyhetsbrev gör att köpfrekvensen ökar för fjärde kvartalet i rad.

Läs mer här »

av Anders Frankel

5 tips för högre svarsfrekvens och ett bättre resultat.
- Så får du ut mer av undersökningar på Internet -
Visst är ett webbaserat enkätverktyg ett snabbt och smidigt sätt att skicka ut, samla in och analysera enkätdata. Men det finns också fallgropar på vägen. Här kommer några av de vanligaste, och tips på hur du gör för att undvika dem. Resultatet? En högre svarsfrekvens och ett bättre resultat.


Läs mer här »


av Joakim Bergmark

Sökmotorer mer trovärdiga än TV, enligt ny undersökning.
Det är sökmotorerna som gäller. De toppar listan över de bästa informationskällorna hos 81 procent av de amerikanska studenterna, enligt en ny undersökning. Efter familjen är de dessutom de mest trovärdiga. Samtidigt ökar annonseringen i sökmotorerna med raketfart.

Läs mer här »

av Andreas Malberg

 
 

Marknadsundersökning med vårt enkätverktyg Apsis Survey Pro
   Apsis Sweden AB, Minc, Anckargripsgatan 3, 21119 MalmöTel: 040-6616300, Fax: 040-103350, E-Post: info@apsis.se
 
 

Nyhetsbrev med Apsis Newsletter Pro Sökmotorsmarknadsföring MArknadsundersökning med vårt enkätverktyg Apsis Survey Pro Förbättrad kundsupport med Apsis Livehelp Pro Se vem som behöker hemsidan med Apsis Prospect Pro Besökaranalys med Apsis Visitor Pro Kampanjutvärdering med Apsis Roi Pro